REL Acoustics T/5x

9.490 kr inkl. moms

Rel Acoustics har här uppgraderat T/5-modellen till T/5X. Den är något lite större än föregångaren och har uppgraderad upphängning.

Det är en subwoofer med ett 8″ nedåtriktat element i sluten lådkonstruktion, drivet av en 125W klass A/B-förstärkare. Den erbjuder den justerbar delning ner till 30Hz och 12dB filter för optimal ljudanpassning.

Den har hög och låg-nivå ingång med separata volymer och inkluderar en 10m högnivåkabel.

Finish i svart och vit.

 

Artikelnr: Inte tillgänglig Kategori:
Beskrivning

REL kallar detta en 360-Graders uppgradering

Hos REL är sambandet mellan prestanda och design djupt och ofta oupptäckt. Här styr prestandan designrevideringar. När ingenjörerna identifierar ett behov av större akustisk volym för ökad fluiditet och kraft, skapar designprocessen en illusion av ett mindre fotavtryck, även om kabinettvolymen faktiskt ökar, genom användning av mjukt rundade hörn. Det slutliga resultatet är både modernt och bekant, utan onödig utsmyckning.

Innovativ Basenhet
T/5x är utrustad med en enkel 8” (200mm) långslagig basenhet, lånad från sin storebror, T/7x. Denna kon, framtagen av en komposit av aluminium och lätt papper, fångar detaljer som imponerar och levererar tillräckligt med energi för att nå överraskande djup för sin storlek. I T/5x har slaglängden – förmågan att spela högre – ökats. Interna uppgraderingar har transformerat prestandan från att vara jämförbar med en familjebil till en riktig sportbil. Mer kraft, större finess.

Kraft och Pålitlighet
T/5x tar vid där dess föregångare slutade, med pålitliga och kraftfulla 125W klass A/B-förstärkare. Flera kritiska interna komponenter har uppgraderats för att förbättra transparens och snabbhet, utan att äventyra REL:s erkända pålitlighet. Med separata ingångar för hög och låg nivå, möjliggörs en sömlös övergång från högtalare till subwoofer. Dessutom erbjuder en separat, dedikerad .1/LFE-ingång för hemmabio en automatisk övergång mellan musik och film, utan att behöva ändra några inställningar. Är det magi? Nej, det är snarare ett uttryck för överlägsen ingenjörskonst.

För dem som använder 220V-enheter, tillkommer en standby-lägesbrytare, vilket ger extra användarvänlighet och anpassningsbarhet för olika marknader.
!

Specifikationer

 

Typ: Sluten låda, nedåtriktad förare
Aktivt element: 8 tum (200mm), långkast, FibreAlloy™ kon, omvänd legeringscenterkåpa, stålchassi
Frekvensrespons: -6dB vid 32 Hz
Ingångar: Högnivå Neutrik Speakon, Lågnivå (1) RCA, (1) LFE RCA
Uteffekt: 125 watt (RMS)
Förstärkartyp: Klass A/B
Trådlös kapabilitet: REL Arrow (säljs separat)
Skyddssystem: Fullt elektroniskt SET SAFE, D.C. FAULT, OUTPUT SHORT
Mått (B x H x D): 300 x 307 x 313 mm
Vikt: 14.3 kg
Finish: Pianosvart lack, glansig vit lack - 5 lager

Tillbehör som medföljer är strömkabel, Neutrik Speakon-kabel (10 meter) och användarmanual.

Länkar

Manual

Om REL Acoustics

Rel Acoustics Ltd är en brittisk tillverkare av högkvalitativt ljud- och högtalarutrustning som grundades 1990. Företaget är specialiserat på subwoofers och målet är att förbättra ljudkvaliteten i hifi-system med hjälp av högklassig teknologi och innovativ design. REL subwoofers är konstruerade för att ge en djupare och renare basåtergivning vilket bidrar till en mer realistisk upplevelse i musik- och filmuppspelning. REL Acoustics arbetar med att erbjuda sina kunder högkvalitativ utrustning som kombinerar avancerad teknologi med en estetiskt tilltalande design. Företaget har blivit hyllade av musik- och ljudexperter runt om i världen och har fått flera utmärkelser för sina subwoofers inklusive Editors 'Choice Award från The Absolute Sound och Stereophile.

Rel Acoustics S/812

38.000 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Rel Acoustics S/510

31.000 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Rel Acoustics T/9x

18.990 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Rel Acoustics T/7x

13.990 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

REL Acoustics T/5x

9.490 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan

Rel Acoustics Bassline Blue

5.200 kr - 7.500 kr inkl. moms
Välj alternativ Den här produkten har flera varianter. De olika alternativen kan väljas på produktsidan
Frakt & Leverans

Bygg ditt eget paket

9.490 kr inkl. moms
Det ursprungliga priset var: 5.200 kr.Det nuvarande priset är: 4.680 kr.
9.490 kr inkl. moms
För artikel 1